Novinky z oblasti vývoje cen drahých kovů v závislosti na světovém dění

Lis 2, 2023 Novinky

Předpokládaný vývoj cen drahých kovů.

Zlato – dosáhlo svých maxim. Důležité je překonání hranice 1 360 USD za unci. Tato hranice je považována za vůbec nejdůležitější technickou hranici, protože její překonání, vždy znamenalo dlouhodobé setrvání kovu nad nebo pod touto úrovní. Žlutý kov překonal i další psychologickou hranici 1 400 USD za trojskou unci. Nyní se průměrná cena zlata pohybuje kolem 1880 USD za trojskou unci. K nedávnému růstu ceny zlata přispělo i relativní oslabení dolaru. K největšímu posílení cen pravděpodobně dojde ve prvním čtvrtletí roku 2024. Toto zvýšení cen se očekává, protože centrální banky se připravují na možné obrácení politiky.

Stříbro –Silná průmyslová poptávka vedená fotovoltaickým sektorem, elektrifikací vozidel a zařízeními a sítěmi 5G pomůže nadále tlumit pokles cen stříbra. 

Platina –  Cena platiny je tažena především růstem poptávky po autokatalyzátorech. Zatímco se očekává, že výroba vozidel s lehkými spalovacími motory bude nevýrazná, přísnější emisní předpisy v kategorii těžkých naftových motorů podpoří vyšší zatížení a zvýšenou poptávku. Navíc poměr platiny pro substituci palladiem bude podporovat vyšší požadavky na platinu. Rostoucí náklady na elektřinu v Evropě jsou ranou pro elektromobily. Právě zvýšená výroba automobilů implikuje silně rostoucí poptávku po platině v katalyzátorech. Kromě toho bude platina těžit z většího odběru ve sklářském a chemickém sektoru.

Palladium –Dodávky palladia jsou nadále ohroženy jak narušením provozu v Jihoafrické republice, tak nižší těžbou z Ruska, protože sankce budou mít dopad jak na těžbu v dolech, tak na to, kde lze hotový kov prodávat. Pravděpodobné pokračování poklesu cen palladia by mělo omezit recyklované dodávky kovu a udržet fyzický trh poměrně napjatý.  Náhrada palladia (platinou) v lehkých i těžkých užitkových vozidlech ohrožuje relativní podíl palladia na trhu v automobilovém průmyslu, ale stále náročnější je hrozba úplného zničení poptávky v důsledku rostoucího tržního podílu bateriových elektrických vozidel a nedostatku nových větších poptávek po palladiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.