Novinky z oblasti vývoje cen drahých kovů v závislosti na světovém dění

Čvc 2, 2019 Novinky

Rok 2019 je nazýván rokem zlata. I proto byl měsíc červen byl pro zlato opravdu významný. Žlutý kov si připsal hned dvě maxima – nejvyšší cenu za posledních 6 let a největší posílení během krátké doby za poslední 3 roky. Konstatování, že rok 2019 je rokem zlata, se vyplnilo beze zbytku.

Zajímavý je i předpokládaný vývoj stříbra, platiny a palládia.

Zlato – dosáhlo šestiletých maxim. Důležité je překonání hranice 1 360 USD za unci. Tato hranice je považována za vůbec nejdůležitější technickou hranici, protože její překonání, vždy znamenalo dlouhodobé setrvání kovu nad nebo pod touto úrovní. Žlutý kov překonal i další psychologickou hranici 1 400 USD za trojskou unci a zastavil se až pod hranicí 1 450 USD. Zda překoná i tuto hranici, bude známo, až FED oznámí snížení úrokových sazeb. Očekává se jeho růst.

Stříbro – cena stříbra je v současné době nízká. Stříbro zvětšilo svůj historický poměr mezi uncí zlata, na hranici 92 uncí stříbra k jedné unci zlata. Tato nízká cena tohoto velmi významného kovu pro průmyslové využití, je nyní vhodná k nákupům. Vliv na cenu stříbra má obchodní válka  USA a Číny a především možný hospodářský pokles, který stříbro, jako kov, který je využíván hojně v průmyslu, zasáhne více než zlato.

Platina – stále nedokáže prolomit klesající trend. Cenu platiny ovlivnila zpráva, že společnost Northam Platinum otevře nový důl v Jižní Africe a počítá s nástupem těžby již v příštím roce s tím, že v roce 2024 bude důl na své maximální kapacitě těžby, která bude čítat téměř 3 tuny šedého kovu ročně. Na trhu tak bude platiny stále přebytek.  Nástup vodíkových motorů, které by mohly platinu spasit, je velmi pomalý a sklářský průmysl stagnuje.

Palladium – rok 2019 je velmi významný i pro cenu palladia, jehož cena je velmi vysoká. V měsíci červnu opět posilovalo a na konci se byla jeho cena  nad hranicí 1 550 USD za unci. Tohoto kovu je na trhu nedostatek, a proto se dále očekává růst jeho ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.