Předpokládaný vývoj cen drahých kovů 2024.
Zlato – Ceny zlata obvykle rostou v dobách ekonomické slabosti nebo nejistoty. Nyní cena zlata opět dosáhla svých maxim. Tvrdí se, že je důležité překonání hranice 1 360 USD za unci. Tato hranice je považována za vůbec nejdůležitější technickou hranici, protože její překonání, vždy znamenalo dlouhodobé setrvání kovu nad nebo pod touto úrovní.
Žlutý kov překonal i další psychologickou hranici 1 400 USD za trojskou unci. Nyní cena zlata překonala hranici 2600 USD za trojskou unci. Nepřiměřený tisk peněz zvyšuje poptávku po zlatě a tím i po jeho ceně.
Stříbro –Silná průmyslová poptávka vedená fotovoltaickým sektorem, elektrifikací vozidel a zařízeními a sítěmi 5G podpoří i nadále výrazný růst ceny stříbra. Očekává se dosažení hranice až 50 USD za unci. Tato očekávání mohou být významně podpořena i výstupy nového výzkumu čínských vědců. Podle nové studie výzkumníci z Ústavu fyziky Čínské akademie věd zjistili, že stříbro má vnitřní schopnost autonomního samoléčení (self-healing) na úrovni nanoměřítek. Vědci uvedli, že to, co odlišuje stříbro od zlata, je jeho vysoká pohyblivost povrchové difúze, což je vlastnost, která se běžně nevyskytuje u jiných kovových pevných látek. Laicky řečeno, stříbro má v nanoměřítku schopnost samoobnovy nanopórů nebo nanotrhlin bez vnějšího zásahu.
Platina – Cena platiny je tažena především růstem poptávky po autokatalyzátorech. Zatímco se očekává, že výroba vozidel s lehkými spalovacími motory bude nevýrazná, přísnější emisní předpisy v kategorii těžkých naftových motorů podpoří vyšší zatížení a zvýšenou poptávku. Navíc poměr platiny pro substituci palladiem bude podporovat vyšší požadavky na platinu. Rostoucí náklady na elektřinu v Evropě jsou ranou pro elektromobily. Právě zvýšená výroba automobilů implikuje silně rostoucí poptávku po platině v katalyzátorech. Kromě toho bude platina těžit z většího odběru ve sklářském a chemickém sektoru.
Palladium –Dodávky palladia jsou nadále ohroženy jak narušením provozu v Jihoafrické republice, tak nižší těžbou z Ruska, protože sankce budou mít dopad jak na těžbu v dolech, tak na to, kde lze hotový kov prodávat. Pravděpodobné pokračování poklesu cen palladia by mělo omezit recyklované dodávky kovu a udržet fyzický trh poměrně napjatý. Náhrada palladia (platinou) v lehkých i těžkých užitkových vozidlech ohrožuje relativní podíl palladia na trhu v automobilovém průmyslu, ale stále náročnější je hrozba úplného zničení poptávky v důsledku rostoucího tržního podílu bateriových elektrických vozidel a nedostatku nových větších poptávek po palladiu.